oprogramowanie dla szpitali

Przechowywanie i udostępnianie niezbędnych danych. Szybki przepływ informacji. Wykonywanie złożonych operacji informatycznych z uwzględnieniem procesów diagnostyczno-terapeutycznych. To nie jedyne funkcje współczesnych szpitalnych systemów informacyjnych, określanych mianem HIS. Bez nich nie wyobrażamy sobie dzisiaj sprawnego działania instytucji medycznych, a przecież nowoczesne oprogramowanie dla szpitali wdrożono stosunkowo niedawno.

Opieka medyczna i jej informatyzacja

Informatyzacja placówek medycznych przeszła swoistą rewolucję w 2014 roku, kiedy ustawowo wprowadzono obowiązek digitalizacji wszystkich dokumentów medycznych. Istniejące do tej pory systemy ERP, które służyły głównie do rejestracji i administracji danymi pacjentów, musiały zostać rozbudowane o dodatkowe moduły, umożliwiające szpitalom i pozostałym placówkom medycznym pełną cyfryzację. W ten sposób aktualne oprogramowanie dla szpitali to zazwyczaj kompleksowe systemy, które za sprawą wielomodułowej budowy umożliwiają zarządzanie wszystkimi procesami, związanymi z funkcjonowaniem szpitali, ośrodków zdrowia, ambulatoriów czy klinik.

hurtownia danych

Systemy medyczne i oprogramowanie dla szpitali – jak to działa?

Na rynku istnieje kilka gotowych już systemów, które z powodzeniem można wdrażać zarówno w szpitalach, jak i w mniejszych placówkach medycznych – w tym państwowych, gdzie świadczenia są realizowane w porozumieniu z NFZ i w prywatnych. Warto wiedzieć, że oprogramowanie dla szpitali dzieli się zazwyczaj pod względem swoich funkcji na systemy:

  • administracyjne – cyfrowa dokumentacja medyczna
  • medyczne – informacje medyczne dotyczące leczenia pacjenta (diagnostyka, terapia, wyniki)
  • e-analizy – zarządzanie placówką pod kątem generowanych kosztów itp.

Na rynku istnieją kompleksowe oprogramowania, które zawierają wszystkie powyższe funkcje. Do tego typu systemu informacyjnego należy AMMS – oprogramowanie dedykowane zarówno dla dużych szpitali, jak i mniejszych przychodni. Funkcje systemu medycznego i administracyjnego łączy w sobie również program InfoMedica.

Podsumowując, nowoczesne i kompleksowe oprogramowanie dla szpitali i placówek medycznych pozwala na przejrzyste i wygodne prowadzenie dokumentacji medycznej, wspomaga lekarzy w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, a także wspiera kadrę menadżerską w sprawnym zarządzaniu jednostkami medycznymi. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie służby zdrowia, bez tego typu zaplecza informatycznego. Tym bardziej że cyfryzacja procesów związanych z opieką zdrowotną jeszcze się nie skończyła – w życie mają wejść bowiem e-recepty, e-skierowania i e-zwolnienia.