quinoa

Quinoa inaczej komosa ryżowa jest to pseudozboże nazywane złotem Inków. Jako zboże samo z siebie nie ma większych walorów smakowych, a jej miękko-chrupiąca konsystencja może również podlegać dyskusji. Skąd więc taka popularność?

Strzał w dziesiątkę dla bezglutenowców

Jako pseudozboże nasycona jest w cukry i skrobie ale nie posiada białka zbóż czyli glutenu. Z tego względu idealnie się nadaje do wykonywania z niej potraw dla osób uczulonych na gluten. Można z nią tworzyć smaczne potrawy które w znacznym stopniu zrekompensują brak pszenicy w codziennej diecie.

Komosa ryżowa – danie dla sportowców

Quinoa jako pseudozboże zawiera bardzo dużą ilość białka kompletnego które jest niezwykle cenne ponieważ zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy niesyntetyzowalne przez nasz organizm czyli takie które musimy dostarczać wraz z pokarmem. Co ciekawe quinoa zawiera również bardzo duże ilości lizyny czyli aminokwasu odpowiedzialnego za wzrost tkanek. Z tego względu może być dobrym zamiennikiem białka chemicznego jakie spożywają osoby trenujące na przykład na siłowniach.

quinoa

Quinoa na migrenę

Jak już wspomniano Komosa ryżowa jest źródłem białka ale i nie tylko. W swoim składzie zawiera także mangan, żelazo, magnez, wapń, fosfor i miedź. Tego typu składniki mineralne skutecznie niwelują nawracające migrenowe bóle głowy. Jest to więc naturalna forma walki z gwałtownymi i bolesnymi bólami bez stosowania środków przeciwbólowych.

Komosa ryżowa a uroda

Spożywanie około pół szklanki komosy dziennie dostarczamy do naszego organizmu cenne tłuszcze nienasycone, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminę E. Wszystkie te elementy mają pozytywny wpływ na włosy i paznokcie a co najważniejsze działają odmładzająco na skórę.

Co można zrobić z quinoa

Jak wiadomo quinoa to bardzo proste w przygotowaniu zboże. Podczas gotowania kiedy to z ziaren wyjdą małe białe ogonki wystarczy odcedzić i gotowe. Warto przygotować większą ilość dzięki czemu starczy nam na dłużej. Można dodawać ją do sałatek albo upiec z niej ciasteczka. Idealnie zastąpi również ryż czy też makaron. Ważne jest to aby przechowywać ziarna w zamkniętym pojemniku a przed gotowaniem przepłukać je w wodzie. Inaczej na ich powierzchni pozostanie gorzka warstwa saponiny. Dzięki szeroki możliwościom wykorzystania komosy ryżowej może ona zastąpić z powodzeniem powszechnie stosowane produkty jak ryż, makaron czy kaszę. W dodatku jej cena nie jest wygórowana.