tłumiki akustyczne

Tłumiki akustyczne są urządzeniami, które mają za zadanie ograniczyć hałas generowany przez elementy znajdujące się w instalacjach przesyłu powietrza. Równie często stosuje się je jednak także w celu tłumienia hałasu rozprzestrzeniającego się między poszczególnymi pomieszczeniami.

Tłumiki akustyczne w wentylacji

Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji w konstrukcji budynku. Centrale, wentylatory, klimatyzatory czy regulatory mogą jednak generować hałas, który dodatkowo potęgowany jest przez metalowe kanały wentylacyjne. Aby zapewnić większy komfort osobom przebywającym w danym pomieszczeniu, stosuje się właśnie tłumiki akustyczne. Zbudowane są one w taki sposób, by hamować strumień powietrza, a także wygłuszać niesione przez niego dźwięki. Tego rodzaju urządzenia sprawdzą się także jako sposób tłumienia hałasu przedostającego się między poszczególnymi pokojami. Stąd też montuje się je często między odcinkami jednego przewodu łączącego dwa pomieszczenia.

tłumiki akustyczne

Tłumiki dostępne na rynku

Można wyróżnić dwa rodzaje tłumików akustycznych, które posiadają odmienny kształt. Stąd ich nazwy – tłumiki rurowe oraz tłumiki prostokątne. Tego rodzaju urządzenia przeznaczone są do tłumienia hałasu w instalacjach wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Można montować je w różnych miejscach instalacji, między innymi miedzy wlotem wentylatora a wejściem przewodu czy między kanałem i kratkami nawiewnymi. Znajdą zastosowanie zarówno w sieci kanałów blaszanych, jak i tych murowanych czy betonowych.