Gdy budujemy dom lub remontujemy mieszkanie w starym budownictwie, musimy podjąć decyzję dotyczącą wyboru formy ogrzewania. Zdecydowanie, dwiema najbardziej popularnymi są ogrzewanie elektryczne i gazowe. Sprawdzamy, które z nich jest lepsze, porównując koszty instalacji i eksploatacji. Ogrzewanie – gazowe czy elektryczne?

Instalacja

Omawiane typy ogrzewania różnią stopień skomplikowania i koszty instalacji. W tej kategorii ogrzewanie elektryczne zdecydowanie wygrywa z gazowym. Jego montaż nie wymaga zatrudniania fachowców, a same urządzenia grzewcze nie należą do drogich. Za ogrzewanie elektryczne mogą odpowiadać proste termowentylatory za kilkadziesiąt złotych, grzejniki konwektorowe za kilkaset złotych, czy wreszcie niedrogie w porównaniu z gazowymi piece akumulacyjne.

Ogrzewanie gazowe charakteryzują znacznie wyższe koszty – zarówno zakupu urządzeń, jak i ich montażu. Sam piec dwu funkcyjny to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, do którego należy doliczyć rury i grzejniki, a także wynagrodzenie dla montera z odpowiednimi uprawnieniami.

Koszty eksploatacji

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, teoretycznie, znacznie mniejsze generuje ogrzewanie gazowe. W praktyce jednak, wszystko zależy od parametrów cieplnych budynku czy lokalu oraz specyfiki zastosowanej instalacji. Ogrzewanie elektryczne wysokiej jakości piecem akumulacyjnym z możliwością dostosowywania ustawień może okazać się tańsze od typowego ogrzewania gazowego. Oczywiście grzanie elektrycznymi termowentylatorami (np. klimatyzatorem z funkcją grzania) nigdy nie będzie tańsze od ogrzewania gazowego.

Jak widać, ogrzewanie elektryczne jest znacznie tańsze w zakupie i łatwiejsze w instalacji, jednak może generować wyższe koszty eksploatacji od droższego w inwestycji ogrzewania gazowego.