Prokrastynacja to inaczej odkładanie na później wykonania jakiejś rzeczy – jest związana z marnowaniem czasu. Jak przeciwdziałać takiemu procesowi?

Marnowanie czasu

Marnowanie czasu bardzo często jest ucieczką od podejmowania decyzji, niechęcią do konfrontacji z rzeczywistością, czy też strachem przed niepowodzeniem. Odkładanie czegoś na później zabiera zazwyczaj więcej energii, niż wykonanie zadania. Ma także negatywny wpływ na odczuwanie szczęścia.

Droga na skróty

Prokrastynacja jest tylko z pozoru najłatwiejszym wyjściem – człowiek wmawia sobie, że potrzebuje motywacji do działania, że nie jest gotowy na podjęcie odpowiednich kroków. To odkładanie może spowodować, że „jutro” nigdy nie nadejdzie. Co ciekawe, marnowanie czasu jest szkodą dla samego siebie i wpływa na brak kontroli nad własnym życiem.

Przeciwdziałanie

Przeciwdziałanie prokrastynacji jest możliwe, jednak wymaga zachowania kilku zasad. Na początku warto zmienić złe nawyki i podjąć radykalne kroki w tej kwestii. Następnym krokiem jest planowanie i wyznaczanie celów do osiągnięcia. Cel musi być jasny i wyraźny, bez zbędnych wymówek. Ostatnim etapem jest przejście do działania od razu. Każdy, nawet mały krok, zbliży nas bowiem do osiągnięcia tego celu.

Odkładanie na później nie wnosi niczego dobrego, raczej sprawia, że jesteśmy mniej skoncentrowani i nie mamy motywacji. Warto zacząć dzień od tego, co najtrudniejsze do wykonania, aby później już szło z górki. Wiara w siebie i określanie konkretnych celów do osiągnięcia potrafią zdziałać cuda.