Choć firmy zajmujące się marketingiem wielopoziomowym istnieją na polskim rynku już od wielu lat, nie każdy zdaje sobie sprawę na czym to polega i czy może być źródłem realnych zarobków.

MLM- co to znaczy?

Skrót MLM pochodzi od angielskiego Multi Level Marketing i jest używany zamiennie z takimi terminami jak marketing wielopoziomowy lub marketingu sieciowy. To jednocześnie specyficzny sposób reklamy i sprzedaży produktów. Firmy zamiast ponosić gigantyczne koszty reklamy i promocji sprzedaży przeznaczają te środki na wynagrodzenie pracowników. Określenie marketing sieciowy wiąże się z tym, że produkty dostępne są tylko u należących do sieci współpracowników, a marketing wielopoziomowy dobrze ilustruje sposób dystrybucji dochodów.

Na jakie zarobki można liczyć w marketingu sieciowym

W systemie MLM nie pojawia się typowa pensja, zarobki są uzależnione w dużej mierze od tego jaki szczebel sprzedaży zajmujemy w wielopoziomowym systemie dystrybucji. Na największy dochód mogą liczyć tzw. liderzy czyli osoby, które mają rozległą sieć nie tylko klientów, ale przede wszystkim dystrybutorów. Odpowiednio rozległa i do tego prężnie działająca sieć daje tak zwany dochód pasywny, czyli taki, który nie wymaga stałego angażowania naszej pracy. Jednak w sieci marketingu wielopoziomowego zwykle najwięcej osób to dystrybutorzy, których zarobki zwykle nie są już tak spektakularne i wymagają sporej ilości starań. Jednak plusem takiego sposobu zarabiania jest to, że marketingiem sieciowym można zajmować się elastycznie poświęcając mu tyle czasu ile uważamy za stosowne i w takich godzinach, które nam pasują. To sprawia, że MLM jest dobrym źródłem dodatkowego dochodu dla osób, których pensja jest niewystarczająca.