rozdzielnia elektryczna

Kluczowym elementem każdej domowej instalacji elektrycznej jest rozdzielnia. Z rozdzielni, zwanej również skrzynką elektryczną, wychodzą wszelkie przewody zasilające domowe urządzenia. W tym centralnym elemencie instalacji zawierają się również urządzenia sterujące oraz zabezpieczające. Przyjrzyjmy się nieco bliżej bezpiecznikom, jakie powinny się znaleźć w rozdzielni.

Jak sama nazwa wskazuje, bezpieczniki pełnią funkcję zabezpieczenia. W przypadku wystąpienia zbyt wysokiego napięcia, do którego nie jest przystosowana dana instalacja, bezpiecznik odcina przepływ prądu. Tym samym chroni on domowników przed pożarem, a instalację przed doszczętnym zniszczeniem.

Nowoczesne bezpieczniki

Jeszcze do niedawna w rozdzielniach montowano bezpieczniki topikowe, czyli tzw korki. Były to urządzenia jednokrotnego użytku, ponieważ włączenie takiego bezpiecznika oznaczało jego przepalenie. Zatem korki okazały się niezbyt funkcjonalne, a do tego nieprzystosowane do rozbudowanych instalacji elektrycznych, z jakimi mamy dzisiaj do czynienia.

rozdzielnia elektryczna

Obecnie rozdzielnia elektryczna wymaga zastosowania tzw. wyłącznika różnicoprądowego. Szybko uruchamiający się wyłącznik zabezpiecza przede wszystkim przed porażeniem prądem, ale również przed pożarem. Zgodnie z przepisami w skrzynce musi się znaleźć co najmniej jeden taki bezpiecznik. Ponadto, niezbędne są również wyłączniki nadmiaroprądowe, które chronią przed prądem przeciążeniowym i zwarciowym. W przeciwieństwie do bezpieczników starszych generacji, są to urządzenia wielokrotnego użytku, działające automatycznie. Konieczne jest zamontowanie przynajmniej jednego bezpiecznika na każdy obwód.

Co najmniej jeden wyłącznik różnicoprądowy na rozdzielnię oraz jeden nadmiaroprądowy na obwód to podstawa. Niemniej jednak każda instalacja, a tym samym również rozdzielnia elektryczna ma nieco inne wymagania. Dlatego też zalecamy, aby kwestię montażu bezpieczników zawsze przedyskutować z elektrykiem, który jest w tej dziedzinie specjalistą. Doradzi on, ile bezpieczników i jakiego rodzaju będzie potrzebnych w przypadku danej skrzynki.