Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Jak komputer wpływa na zdrowie człowieka?

Narzędzie pracy

Dla wielu osób komputer jest narzędziem pracy. Jest także używany każdego dnia, pozwala na rozrywkę i kontakt z innymi. Warto poznać zagrożenia wynikające z kontaktu z tym urządzeniem, aby móc przeciwdziałać szkodliwemu działaniu. Najczęściej występują zagrożenia zdrowotne związane z: wadami wzroku, bólem głowy, stresem, uzależnieniem od komputera, fobiami, depresją, wadami postawy.

Ochrona zdrowia

Ekran komputera emituje promieniowanie wywołujące polaryzację napięcia (między użytkownikiem a komputerem). Reakcje alergiczne u użytkownika mogą się nasilić przez to, że cząsteczki kurzu przylegają do twarzy. Jak można zlikwidować zagrożenie? Warto często wietrzyć pomieszczenie i utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza. Promieniowanie komputera jest największe przez pierwsze minuty jego działania, dlatego zacznijmy pracę kilka minut później. Gałki oczne są szczególnie narażone na wszelkie zagrożenia płynące z używanie komputera. Warto regularnie poddawać się relaksacji, zamykać oczy na kilka minut i stosować ćwiczenia rozluźniające. Krótkie przerwy podczas pracy z komputerem są niezbędne. W przeciwnym przypadku oczy są zaczerwienione i dochodzi do swędzenia, pieczenia, a także rozwoju wady wzroku.

Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego warto o nie dbać. Ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania z ekranu komputera jest bardzo ważna.