Nasi podopieczni powinni z komputera i internetu korzystać. Jest to dla nich nie tylko rozrywka, ale i nauka. Jednak w sieci dużo jest stron i treści, na które młodzi ludzie trafić nie powinny. Dlatego tak ważna jest kontrola tego, co dziecko w sieci robi.

Niebezpieczeństwo w sieci

Jak wspomniano, w sieci czyha wiele niebezpieczeństw na dzieci. Z jednej strony młodzi ludzie korzystając z internetu mogą natrafić na różnego rodzaju treści wulgarne oraz treści zawierające akty przemocy. Jeszcze większym niebezpieczeństwem jest obecna w sieci pedofilia. Jest to to wszystko przed czym rodzić musi uchronić dziecko. Dlatego zawsze musi mieć kontrolę nad tym, jak dziecko korzysta z komputera.

Blokada rodzicielska

Jednym ze sposobów na taką kontrolę jest założenie blokady rodzicielskiej. Przykładem takiej blokady może być założenie filtru w przeglądarce internetowej. Polega to określeniu konkretnych słów, np. sex, dzięki czemu przeglądarka nie będzie wyświetlać stron internetowych zawierających zdefiniowane słowa. Na rynku dostępne są także programy, które uniemożliwią dziecko samodzielną zmianę ustawień na komputerze, które zostały zrobione na komputerze. Co więcej programy te pozwalają także na przesyłanie raportów na telefon rodzica, które mówią o tym co dziecko dokładnie robi na komputerze. Co ważne tego typu oprogramowanie może być zainstalowane nie tylko na komputerze dziecka, ale także na jego telefonie. Dzięki temu rodzic ma pełną kontrolę także nad tym, co jego dzieci robią na telefonach.