Każdy dom bądź mieszkanie od czasu do czasu wymaga remontu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze można go przeprowadzić na własną rękę. Bywają sytuacje, kiedy konieczne jest jego zgłoszenie lub pozwolenie.

Kiedy remont wymaga zgłoszenia?

Wiele prac we własnym domu przeprowadzić można bez jakichkolwiek zgłoszeń. Mowa tu m.in. o modernizacji łazienki czy pomalowaniu ścian. Są jednak takie prace, które zgłoszenia wymagają. Dotyczy to m.in. zmiany pokrycia dachowego lub zamurowania drzwi i okien. Zgłoszenie potrzebne jest także w przypadku ocieplenia budynku od zewnątrz, a także malowania elewacji. Także nie wyburzymy ściany działowej bez odpowiedniego zgłoszenia.

Kiedy remont wymaga pozwolenia?

Są też takie prace remontowe, których nie wystarczy zgłosić, ale konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Mowa tu choćby o zmianie wielkości okien oraz wstawienie dodatkowych okien lub drzwi. Bez pozwolenie nie jest możliwa także dobudowa tarasu, werandy czy ganku. Uzyskanie pozwolenia konieczne jest także w przypadku wyburzenia ściany nośnej oraz pogłębienia piwnicy. Pozwolenia wymagają także prace, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Chodzi tu choćby o wymianę instalacji gazowej.

Kto wydaje pozwolenie?

Wszelkie pozwolenia na budowę oraz remont wydaje Urząd Miasta. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy dokładnie sprawdzić czy wymagają one zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia. Jeśli tak wówczas złożyć należy odpowiedni wniosek. W przeciwnym razie narazić można się na wysokie kary finansowe.