Wiele osób marzy o porzuceniu pracy i przejściu na własną działalność. Wymaga to jednak dobrej znajomości rynku oraz konkurencji. Wybranie odpowiedniej branży działalności może prowadzić do sukcesu, jednak wymaga to sporego nakładu pracy i zaangażowania ze strony przedsiębiorcy.

Etat czy własna działalność – co wybrać?

Praca na etacie daje stałe godziny pracy, gwarancję pensji na określonym poziomie i brak odpowiedzialności za działanie całej firmy. Jeśli wybieramy etat, nie musimy przejmować się pracą po wyrobieniu swoich 8 godzin. Własna działalność to znacznie większa odpowiedzialność za projekty, zlecenia oraz pracowników. Trzeba brać to pod uwagę, planując otwarcie firmy – nie jest to łatwe, jednak przy odpowiednim prowadzeniu własnej działalności, może ona zacząć przynosić efekty w postaci satysfakcji i większych zarobków.

Kiedy założyć własną działalność?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy przejść z etatu na własną działalność. Na pewno wówczas, kiedy uzyskamy doświadczenie zawodowe, mamy zgromadzony odpowiedni kapitał i pomysł na rozkręcenie firmy. Jeśli pomysł o otwarciu działalności chodzi nam po głowie, prawdopodobnie jest to najlepszy czas na to, by go zrealizować. Oczywiście należy brać pod uwagę możliwość niepowodzenia. Zawsze jednak można wrócić na etat, natomiast doświadczenia związanego z otwarciem firmy nikt nam nie zabierze. Co ważne, tylko od nas samych zależy powodzenie własnego biznesu – jest duża szansa na to, że jego otwarcie okaże się trafną decyzją.