Gniazda elektryczne montowane w podłodze sprawdzają się przede wszystkim w dużych przestrzeniach, w których meble nie zawsze muszą być dostawione do ścian. Dzięki temu każde urządzenie można podłączyć do prądu, a kable są niewidoczne, co znacząco zwiększa estetykę pomieszczenia.
Floorbox – do czego służy?
Floorbox, czyli puszka podłogowa to bardzo nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, które pomaga na ukrycie kontaktów oraz gniazd VGA, USB, HDMI, audio i innych, bez jednoczesnego zmniejszania ich dostępności. Zwykle wykorzystuje się ją w pomieszczeniach, w których została zastosowana podłoga techniczna, czyli podniesiona. Między podłożem a podłogą pozostawia się (zwykle kilkucentymetrową) przestrzeń, w której można umieścić rozmaite instalacje oraz puszki do podłogi zawierające gniazda elektryczne. Dzięki temu nie zaburzają one estetyki pomieszczeń, a jednocześnie można je łatwo modyfikować i konserwować.
Gniazdka elektryczne w podłodze – funkcjonalność i styl
W większości mieszkań gniazdka elektryczne umieszczane są w ścianach. Ma to sens w przypadku niewielkich przestrzeni, w których meble oraz inne sprzęty raczej nie znajdują się na środku pomieszczenia. Jednak w przypadku biur typu open space oraz dużych salonów, w których aranżacja wygląda zupełnie inaczej, trudno jest korzystać z gniazdek znajdujących się w takich miejscach. Aby można było podłączać rozmaite urządzenia w dowolnym punkcie, trzeba byłoby korzystać z przedłużaczy, które nie są zbyt wygodne i nie prezentują się dobrze. Rozwiązaniem są gniazdka wpuszczane w podłogę, które pozwalają na stylowy wygląd wnętrza, a jednocześnie są niezwykle wygodne i funkcjonalne.
Rodzaje gniazd podłogowych
Cena gniazd podłogowych zależy przede wszystkim od liczby urządzeń, jakie można do nich podłączyć. Na rynku znajdziemy zarówno floorboxy pojedyncze, jak i gniazda elektryczne podwójne oraz modele z większą liczbą przepustów kablowych. Przyjmuje się, że optymalne jest korzystanie co najmniej z gniazd elektrycznych potrójnych. Wygląd klapy zależy przede wszystkim od naszych własnych preferencji. Najlepiej jest dopasować ją do wystroju pomieszczenia, w którym się znajduje – dzięki temu będzie niemal niezauważalna. Na pokrywę możemy nakleić np. parkiet, panele, kafle i płytki, deski lub wykładzinę. Warto jednak pamiętać, że puszki nie są szczelne, więc należy umieszczać je w pomieszczeniach, w których nie czyścimy podłogi na mokro – raczej nie sprawdzą się w kuchni czy łazience, za to fantastycznie spełnią swoją rolę w biurach, sypialniach i pokojach dziennych.