Jakie możliwości daje internet światłowodowy? Czy ma lepszą prędkość niż radiowy?

Internet radiowy

Taka opcja ma ograniczoną prędkość i jest podatna na wiele zakłóceń. Może słabiej i wolniej działać w przypadku trudnych warunków atmosferycznych, np. burz, opadów śniegu i deszczu. Takie rozwiązanie daje możliwość skorzystania jedynie z telefonu i internetu. Jest to bezprzewodowy dostęp do sieci, możliwy nawet w dużych odległościach od nadajnika.

Światłowód

Jeśli chodzi o światłowody, szybkość działania strefy wirtualnej jest praktycznie nieograniczona. Nie mają na nią wpływu warunki pogodowe, a dodatkowo można także w pakiecie skorzystać z telewizji. Zakres usług jest zatem szerszy niż w pierwszym przypadku – mamy do czynienia z większą elastycznością pasma transmisyjnego. Mamy tutaj do czynienia z następującymi sieciami;

– sieć dosyłowa – transmisja danych od centrali,
– sieć pionowa – linia poprowadzona w budynku między piętrami,
– sieć pozioma – linia znajdująca się na określonym piętrze, rozprzestrzeniona między mieszkaniami.

Aby skorzystać z takich usług, trzeba dobrać odpowiedni router z daną przepustowością.

Korzystanie z sieci światłowodowych jest coraz bardziej popularne. Taka opcja ma swoje zalety, ale sieć radiowa także jest często używana przez użytkowników. Wybór zależy od własnych potrzeb i oczekiwań – jeśli zależy nam na większym pakiecie transmisyjnym, co daje większe możliwości, wybierzmy drogę światłowodową. Sieć radiowa jest bardziej podatna na zakłócenia i pogodę.