szafy na ubrania

Przechowywanie ubrań to kwestia, z którą każdy z nas ma do czynienia na co dzień. Aby dobrze zorganizować przestrzeń i uporządkować odzież, wiele osób decyduje się na komody, szafki lub osobną garderobę, jeżeli mają do tego warunki. Tymczasem wystarczy dobrze wybrana szafa, aby zapewnić sobie dodatkowe miejsce do przechowywania ubrań i urozmaicić pokój. Jaki wariant szafy będzie najlepszy?

W jakich wnętrzach sprawdzą się przesuwne szafy na ubrania?

Głównym kryterium przy wyborze wyposażenia do domu jest wielkość pomieszczenia oraz styl aranżacji. Szafa na ubrania pełni ważną funkcję, dlatego jej wybór trzeba dobrze przemyśleć, aby zapewniała odpowiednią ilość miejsca od przechowywania odzieży, a jednocześnie swoją konstrukcją nie przytłaczała całego pomieszczenia. Szafę z przesuwnymi drzwiami docenią osoby, które są właścicielami wąskich, ale długich pomieszczeń, w których liczy się każdy centymetr. Taki model jest najczęściej spotykany w przedpokojach i sypialniach, gdzie mamy do czynienia z ograniczonym metrażem, a otwierane drzwi mogłyby uniemożliwić swobodne korzystanie z przestrzeni. Decydując się na system przesuwany można blisko szafy ustawić łóżko lub inny mebel, zostawiając tylko tyle miejsca, aby móc przy niej swobodnie stanąć. Szafa na ubrania przesuwna sprawdzi się więc w niewielkich sypialniach z dużym łóżkiem kontynentalnym, a także w wąskich korytarzach. Atutem takiego rozwiązania jest funkcjonalność, gdyż wykorzystujemy całą przestrzeń zajmowaną przez szafę i możemy ją wyposażyć w system półek, wieszaków i schowków, aranżując ją na niewielką garderobę.

szafy na ubrania

Tradycyjne szafy na ubrania z otwieranymi drzwiami

Szafy z uchylanym skrzydłem wciąż cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród miłośników tradycyjnych rozwiązań. Ze względu na duży wybór modeli, szafy na ubrania otwierane można dopasować do większości wnętrz, nawet tych mało ustawnych. Jeżeli mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią, możemy zdecydować się na szafę narożną lub wąski słupek wypełniający wolną przestrzeń. Otwierane szafy na ubrania sprawdzą się w przestronnych pokojach, gdzie pozostałe wyposażenie nie koliduje z uchylanym skrzydłem i daje możliwość swobodnego korzystania z przestrzeni. Zaletą drzwi otwieranych jest to, że mamy dostęp do wybranego segmentu, bez konieczności otwierania całej szafy, jak w przypadku drzwi przesuwnych. Otwierane szafy na ubrania prezentują się niezwykle stylowo, dlatego będą pasowały do klasycznych, eleganckich wnętrz, w których liczy się funkcjonalność.

Jaką szafę na ubrania wybrać?

Wszystko zależy od własnych preferencji i możliwości przestrzeni. Szafy na ubrania przesuwne to nowoczesne modele o designerskim wykończeniu, które będą pasowały do minimalistycznych wnętrz. Taka szafa może być dodatkowo wyposażona w lustro na froncie, co optycznie powiększy wąskie pomieszczenie. Otwierane szafy na ubrania to ukłon w stronę tradycji, mimo że bez problemu można znaleźć mebel o modernistycznym wzornictwie. Może być ustawiony w narożnym punkcie pokoju, zajmować całą ścianę lub tylko jej niewielką część, dlatego szafa otwierana stwarza nieograniczone możliwości aranżacji.