Zabezpieczenie wykopów przed osunięciem gruntu i zalaniem, to bardzo ważny etap powstających inwestycji budowlanych. Istnieje kilka metod, które wykorzystuje się do zapewnienia odpowiedniej ochrony ścian, a do jednej z najpopularniejszych można zaliczyć palisady z pali wierconych.
Rodzaje pali fundamentowych
Ze względu na zróżnicowany charakter prac budowlanych oraz wymagań inwestycyjnych, w hydrotechnice stosuje się różne palisady, które sprawdzą się w określonych warunkach. Do jednych z najpopularniejszych zalicza się palisady z pali wierconych, które charakteryzują się szerokim spectrum wykorzystania. Można je zastosować w większości wykopów gruntowych z możliwością przewiercenia ich do fundamentów i stworzenia ściany pod ukosem. Pale CFA mimo że wyróżniają się szybkością wykonania, to nie sprawdzą się w przypadku twardego gruntu czy stworzenia konstrukcji pochyłej. Pale VDW to połączenie najlepszych cech obydwu rodzajów palisad. Wykonuje się je stosunkowo szybko z możliwością stworzenia ścian pochyłych, podobnie jak w przypadku palisady z pali wierconych. Na uwagę zasługuje jeszcze palisada z mikropali, która znajdzie zastosowanie podczas tworzenia ściany zabezpieczającej wykop, który znajduje się w niewielkiej odległości od powstałych już obiektów.
Zalety palisad
Pale fundamentowe są często stosowane do zabezpieczania wykopów, gdyż zapewniają sztywną i stabilną ochronę. Nie wpływają również negatywnie na sąsiednie obiekty, dlatego mogą być używane nawet na niewielkiej przestrzeni. Do tego ściany z palisad tworzy się stosunkowo szybko, a ich parametry można dopasować do określonych wymagań konstrukcyjnych. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości pali wierconych, VDW, CFA i innych, usługi z zakresu hydrotechniki należy powierzyć doświadczonemu podwykonawcy.
Kompleksowa hydrotechnika dla dużych inwestycji
Wybór firmy ma duże znaczenie dla powodzenia całej inwestycji, dlatego przed podjęciem decyzji o współpracy, warto poświęcić czas na znalezienie najlepszego podwykonawcy. Na przykład firma Aarsleff może się pochwalić znaczącymi osiągnięciami z zakresu usług hydrotechnicznych, gdyż brała udział w budowie fundamentów Stadionu Narodowego czy przekopu nad Wisłą. Swojej oferty nie ograniczają terytorialnie, dlatego z ich usług korzystają klienci z największych miast w Polsce, takich jak Warszawa (woj. mazowieckie i łódzkie), Rzeszów (woj. podkarpackie), Szczecin (woj., zachodniopomorskie i lubuskie), Białystok (woj., podlaskie i warmińsko- mazurskie), Wrocław (woj., dolnośląskie i kujawsko – pomorskie), Kraków (woj., małopolskie i świętokrzyskie), Katowice (woj., opolskie i śląskie).