Postęp technologiczny sprawił, że na rynku komputerów panuje spora konkurencja. Kupując nowe urządzenie już na samym początku stajemy przed dylematem, czy zdecydować się na wariant stacjonarny czy przenośny. Warto zapoznać się z charakterystyką obu rozwiązań, aby ostatecznie wybrać urządzenie odpowiadające naszym potrzebom.

Plusy i minusy komputera stacjonarnego

Myśląc o komputerze, duża część osób ma jeszcze przed oczami tradycyjny PC. Trudno się temu dziwić, ponieważ to on królował przez długie lata w polskich domach. Komputer stacjonarny ma wiele zalet, z których najważniejsze to:
– korzystna cena – jest on na ogół tańszy od laptopa o podobnych parametrach,
– możliwość modyfikacji – z czasem możemy poprawiać jego parametry poprzez dokupienie i samodzielne zamontowanie w nim nowego procesora, kości pamięci RAM, lub szybszego dysku twardego,
– łatwe czyszczenie, konserwacja i naprawa – urządzenie można w prosty sposób rozmontować,
– ergonomiczność – możemy dobrać do niego monitor, klawiaturę i mysz, przez co uzyskamy wysoki komfort pracy,
– możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń, dzięki dużej liczbie gniazd.

Decydując się na wybór tego urządzenia trzeba jednak mieć na uwadze, że komputer stacjonarny ma także wady. Największymi z nich są: brak mobilności, wysokie zużycie energii elektrycznej oraz zajmowane miejsce.

Zalety i wady laptopa

Komputer przenośny, czyli laptop zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Niepodważalnymi jego zaletami są:
– mobilność – możemy zabrać go ze sobą dosłownie wszędzie: do pracy, na uczelnię, do kawiarni, itp.,
– niewielki rozmiar,
– praca na akumulatorze – pojemna bateria pozwala na użytkowanie go przez długi czas bez konieczności podłączenia do prądu,
– wysoka kompatybilność z bezprzewodowym Internetem,
– niski pobór energii elektrycznej.

Kupując przenośny komputer musimy jednak mieć świadomość, że koszty jego naprawy lub modyfikacji będą znacznie wyższe, niż w przypadku tradycyjnego PC. Specyficzna konstrukcja sprawia, że samodzielnie otwierając laptop można go łatwo uszkodzić.

Jakie urządzenie wybrać?

Zapoznanie się z zaletami i wadami komputera przenośnego i stacjonarnego sprawi, że wybór będzie łatwiejszy. Należy przede wszystkim zastanowić się do czego urządzenie będzie nam potrzebne. Oglądać filmy i grać możemy z powodzeniem na PC. Jeżeli jednak zależy nam na komputerze, który będzie towarzyszył nam w podróżach, to laptop będzie dobrym rozwiązaniem.