Budowa mieszkania i domu oraz aranżacja ich przestrzenna nie są wcale takimi łatwymi zadaniami. Przede wszystkim bowiem trzeba zaznaczyć, że podczas remontu zapominamy nieraz o najbardziej podstawowych rzeczach. W tym przykładowo o kierunku i sposobie otwierania się drzwi…

Drzwi prawe i lewe – jak rozróżnić?

Na początek warto podkreślić, że istnieją generalnie dwa typy drzwi – prawe i lewe. Pytanie teraz jednak pojawia się dość oczywiste, a mianowicie, czym w zasadzie one się między sobą różnią? Otóż generalnie rzecz ujmując, chodzi o kierunek otwierania się.

Aby odróżnić drzwi prawe od lewych należy stanąć przez nimi tak, jakbyśmy chcieli otworzyć je do siebie. Innymi słowy tak, aby widzieć zawiasy. Jeśli zawiasy są po prawej stronie, są to drzwi prawe, jeśli po lewej, to lewe.

Przestronność pomieszczenia a drzwi prawe czy lewe

Czy jednak nasze pomieszczenie w domu będzie się lepiej prezentowało, jeśli zainwestujemy w drzwi lewe czy w prawe? Otóż to zależy. Generalnie lepiej jest, jeśli drzwi się otwierają w kierunku ściany. Należy także zwrócić uwagę na to, gdzie dane pomieszczenie ma włącznik światła. Drzwi w żaden sposób nie mogą go przecież blokować po otwarciu się.

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

Na koniec należy tylko krótko jeszcze powiedzieć o tym, że drzwi dzielą się jeszcze na wewnętrzne i zewnętrzne. Standardowo każda budowa przewiduje, że wszędzie stosuje się raczej drzwi otwierające się do wewnątrz, za wyjątkiem łazienki oraz drzwi wejściowych do mieszkania czy też domu.