Stojąc przed trudnym wyborem nowego miejsca zamieszkania, należy podjąć wiele decyzji. Dotyczą one nie tylko lokalizacji, stanu wykończenia i rodzaju rynku, ale również tego, w jakiej zabudowie znajdzie się nowe lokum. Jaka opcja jest najlepsza?

Wolność

Dom, pod wieloma względami daje większe możliwości niż mieszkanie w bloku. Można korzystać z własnego ogrodu, indywidualnego garażu, czy też cieszyć się piwnicą pod całym budynkiem. Ważne jest też to, że mieszkając w domu ma się mniej bezpośrednich sąsiadów. Przekłada się to na większą wolność. Zdarza się, że mieszkańcy bloków skarżą się na to, że ich sąsiedzi zbyt głośno chodzą, zbyt głośno rozmawiają albo zbyt głośno oglądają telewizję. Mieszkając w domu nie trzeba się przejmować takimi opiniami, bo nikt ich nie wystosuje. Można śmiało grillować i urządzać imprezy w ogrodzie bez obaw, że komuś będzie to przeszkadzało.

Bezpieczeństwo i utrzymanie

Mieszkanie jest najczęściej metrażowo mniejsze niż dom. Nie jest to jednak regułą, bo zdarzają się domy wielkości trzypokojowego mieszkania w bloku. Różnicą są jednak koszty utrzymania. Żyjąc w mieszkaniu nie ponosi się bezpośrednio kosztów związanych z remontem elewacji budynku, utrzymaniem terenów zielonych, czy też ogrodzeniem terenu. Tańsze też jest ogrzewanie, bo niejednokrotnie pochodzi ono z sieci miejskiej. Bliskość sąsiadów zmniejsza też ryzyko włamania do mieszkania, czy kradzieży samochodu. Z całą pewnością każdy taki czyn miałby świadków, a co za tym idzie – sprawca będzie szybko złapany i pociągnięty do odpowiedzialności.