Każdy kraj ma własne tradycje i wartości, które odzwierciedlają zachowania mieszkańców i wpływają na postrzeganie świata. Czy jest coś, czego możemy uczyć się od innych krajów?

Kontakty z ludźmi

Inne kraje mogą nauczyć nas wielu rzeczy, które w przyszłości mogą nam się przydać. Wyjeżdżając do bardzo odległych krajów, warto poznać miejscowe obyczaje, aby uniknąć gafy. Nie wszędzie bowiem ludzie witają się za pomocą podania rąk, czy uścisku. W niektórych krajach wygląda to całkiem inaczej, a niektóre aspekty, z których my korzystamy, mogą być w innych krajach nawet niedozwolone. Warto o tym pamiętać, aby nie przysporzyć sobie dodatkowych kłopotów. Zwłaszcza w sferze biznesowej trzeba znać zachowania innych kultur, gdyż bez znajomości takich kwestii, raczej nie nawiążemy pozytywnych kontaktów.

Języki obce

Warto znać choć jeden język obcy – nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza się przyda. Nauka języka jest procesem długim i wymagającym, ale może przynieść wiele korzyści. Wyjazdy za granicę będą nieco łatwiejsze, gdy będziemy potrafili porozumieć się w obcym języku. Nie musi to być koniecznie angielski, można pomyśleć o francuskim lub niemieckim.

Inne kraje mają określone obyczaje, które warto znać. Wszystko zależy od tego, o jakim kraju mówimy. W każdym przypadku trzeba zachować kulturę w kontaktach z obcokrajowcami – nawet, gdy zachowują się dość dziwnie (być może tak nakazuje im religia lub tradycja?). Nauka obyczajów każdego kraju jest w zasadzie nie do ogarnięcia, gdyż jest ich mnóstwo. Jeśli jednak jedziemy w konkretne miejsce – poznajmy lokalne tradycje.