Poddasze to trudna, ale dająca niezwykłe możliwości aranżacyjne przestrzeń. Pomysłowo urządzona będzie nie tylko wygodna, ale i bardzo klimatyczna. Jak pomysłowo urządzić mieszkanie na poddaszu? Oto 7 trików, które pomogą w adaptacji poddasza.

1. Po pierwsze: projekt

Poddasze to wymagająca, niełatwa to urządzenia przestrzeń mieszkalna. Sporym ograniczeniem są skosy, zmniejszające wysokość pomieszczenia i utrudniające ustawienie mebli. Dlatego urządzając poddasze, trzeba ostrożnie dysponować przestrzenią – adaptacja poddasza powinna zostać zaplanowana w najmniejszym detalu. W razie potrzeby, pomocą posłuży projektant, który podpowie, jak maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

2. Zabudowa na zamówienie

Szukając mebli na poddasze, wart zastanowić się nad zabudową na zamówienie. Meble idealnie dopasowane do dostępnej przestrzeni, będą nie tylko doskonale się prezentować, ale przede wszystkim pozwolą w pełni zagospodarować przestrzeń pod skosami – a to przecież idealne miejsce do przechowywania.

3. Jasne kolory

Żeby optycznie powiększyć wnętrze, najlepiej stosować jasną kolorystykę. Białe ściany i podłoga z jasnego drewna sprawią, że mieszkanie mimo skosów będzie wyglądało na przestronne.

4. Optyczne powiększenie

Innym sposobem na optyczne powiększenie mieszkania, są różnego rodzaju przeszklenia i lustra. Dobrym pomysłem są meble na wysoki połysk. Powierzchnie odbijające światło sprawią, że mieszkanie będzie wyglądało na jaśniejsze i większe.

5. Łączenie funkcji pomieszczeń

Im mniej ścian na poddaszu, tym większa i bardziej przestronna przestrzeń. Dlatego warto połączyć np. kuchnię z salonem, albo gabinet z sypialnią, w razie potrzeby oddzielając pomieszczenia np. modną, industrialną ścianą z przeszkleniami.

6. Widok na świat

Okna, z których często rozciąga się piękny widok na niebo, są wielką zaletą mieszkań na poddaszu. Jeśli pozostaną nieprzesłonione, doświetlą wnętrze i nadadzą mu jeszcze większego uroku.

7. Podkreśl klimat

Skosy, widoczne stropy i belki to nie tylko przeszkody w urządzaniu, ale i wielki atut poddasza. Ich adaptacja uczyni przestrzeń bardziej funkcjonalną i klimatyczną. Na belce można zwiesić łańcuch ze światełkami, strop wykorzystać jako jedyną w swoim rodzaju dekorację.