Produkcja tworzyw na świecie wynosi około 335 milionów ton rocznie. Materiały te należą do jednych z najbardziej powszechnych w użyciu. Praktycznie wszystkie branże przemysłowe i wytwórcze w mniejszym lub większym stopniu korzystają z elementów wykonanych na bazie różnego rodzaju tworzyw sztucznych.
Dzieje się tak, ponieważ wytwarzanie detali z tworzyw sztucznych jest najtańszą i najwydajniejszą formą obróbki materiałów. Tworzywa tego typu charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami, dzięki którym w zależności od ich rodzaju, znajdują one zastosowanie praktycznie wszędzie – od przedmiotów codziennego użytku, przez specjalistyczne sprzęty i urządzenia, po maszyny produkcyjne, pojazdy itd. W przypadku mniejszych elementów, gdzie liczą się ich precyzyjne kształty, zastosowanie znajdują detale wtryskowe, produkowane na nowoczesnych obrabiarkach CNC.
Obróbka tworzyw sztucznych – formowanie wtryskowe
Detale wtryskowe powstają poprzez formowanie wtryskowe materiałów sztucznych, które są wrzucane do maszyny w postaci granulatów, poddanych następnie procesowi uplastycznienia. Granulaty to tworzywa sztuczne powstałe w wyniku granulacji. Postać ta ułatwia ich wykorzystanie w produkcji detali wtryskowych oraz innych produktów, wykonywanych z tworzywa sztucznego.
Obróbka tworzyw sztucznych pozwala na uzyskanie różnego rodzaju elementów i przedmiotów w tani i szybki sposób. Ze względu na opłacalność tej formy produkcji coraz więcej części czy podzespołów np. z metalu, zostaje zastąpionych detalami wtryskowymi. A to z kolei prowadzi do miniaturyzacji detali wtryskowych i gwałtownego rozwoju technologii produkcji obejmujących wtryskarki i formy wtryskowe.