Stresująca sytuacja, jaką jest wypadek może, spotkać każdego z nas. To nie tylko zderzenie się samochodów, ale także wykolejenie się pociągu, pożar, potrącenie przez pojazd… Każda sytuacja powodująca uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Niezbędna jest to wiedza jak się podczas takiego zdarzenia zachować.
Jak się zachować podczas wypadku?
Najważniejsze i zarazem najtrudniejsze to trzeźwe, logiczne myślenie. W momencie jakiegokolwiek alarmu np. przeciwpożarowego zabieramy tylko dokumenty i spokojnie, ale szybko udajemy się do wyjścia ewakuacyjnego. Panika jest niewskazana. Jeśli jesteśmy świadkiem zderzenia pojazdów czy potrącenia, miejsce, gdzie zdarzył się wypadek, powinniśmy, w miarę możliwości, oznaczyć i odgrodzić, aby nie spowodować większych szkód.
Jeśli zajdzie taka potrzeba rozpoczynamy resuscytację poszkodowanego i nie przerywamy jej aż do przyjazdu karetki. Gdy braknie nam sił, zmieniamy się z kimś innym. W przypadku podejrzenia złamania kręgosłupa u poszkodowanego nie wolno nam go w żaden sposób przemieszczać. Sami nie damy rady zadbać o wszystko. Jeśli jest z nami ktoś jeszcze, nie bójmy się prosić o pomoc innych ludzi! O każdym wypadku bezzwłocznie powiadamiamy odpowiednie służby. I nigdy nie rozłączajmy się pierwsi.
Pierwsza pomoc
W razie krwotoku robimy opaskę uciskową (z tego, co mamy pod ręką. Bandaż, koszulka) i mocno zawiązujemy powyżej miejsca krwawienia.
Gdy ktoś jest nieprzytomny, sprawdzamy, czy oddycha. Jeśli tak – kładziemy go w bezpiecznej pozycji bocznej, jeśli nie – rozpoczynamy resuscytację. 30 uciśnięć klatki piersiowej na wysokości mostka i 2 wdechy. U niemowląt 2 wdechy i 30 uciśnięć dwoma palcami. U starszych dzieci 2 wdechy i 30 uciśnięć jedną ręką.
Poparzenia polewamy zimną wodą.
PAMIĘTAJ! Nieudzielenie pierwszej pomocy jest karalne. Jednak pomagamy tylko wtedy, kiedy sytuacja nie zagraża naszemu życiu.