Wentylatory mieszające działają w oparciu o prostą zasadę: część powietrza wywiewanego z pomieszczenia zostaje do niego z powrotem wpuszczona, oszczędzając energię potrzebną na jego ochłodzenie lub ogrzanie. Dlaczego warto sięgnąć po tego typu urządzenia?
Na czym polega praca wentylatorów mieszających?
Wentylator mieszający to urządzenie, które pozwala na ponowne wykorzystanie powietrza, które zostało już usunięte z pomieszczenia. Zazwyczaj tylko jego część podlega recyrkulacji, co oznacza, że tylko określony procent gazu jest wykorzystywany ponownie, jednak wiele zależy od założeń użytkownika. Jeśli we wnętrzu wydzielają się zanieczyszczenia, priorytetem jest sprawne zmniejszenie stężenia szkodliwej substancji i usunięcie jej z budynku. Z kolei w przypadku chęci szybkiego ogrzania wnętrza, najlepiej w ogóle nie wypuszczać ciepłego powietrza i równomiernie rozprowadzić je w przestrzeni.
Wentylator mieszający – mocne strony
Jedną z największych zalet wentylatora mieszającego jest fakt, iż pozwala na zachowanie bardzo podobnych temperatur oraz poziomów wilgotności w każdym punkcie budynku. W ten sposób można zarówno ogrzewać, jak i chłodzić pomieszczenia. Nie należy również zapominać o stałym ruchu powietrza, który wpływa na komfort osób przebywających we wnętrzu. Zwłaszcza zimą mogą one liczyć na poprawę mikroklimatu, a przez cały rok na ograniczenie koncentracji nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych substancji, np. dymu papierosowego. W dodatku taki system ogranicza zapotrzebowanie energetyczne, przez co generuje oszczędności (wynoszące nawet do 30%!). Jeśli postawimy na dobrej jakości sprzęt, możemy być pewni, że posłuży nam przez wiele lat, gdyż jest trwały, wytrzymały oraz odporny na korozję.
O czym trzeba pamiętać?
Wentylatory mieszające sprawdzają się w pomieszczeniach o bardzo różnorodnym zastosowaniu. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa, którą należy uwzględnić już na etapie budowy i wybrać urządzenia jak najwyższej jakości, które nie będą wymagały częstych napraw lub wymiany.