Człowiek, by normalnie funkcjonować, musi zarabiać pieniądze. Bez nich nie da się wykarmić rodziny, opłacić rachunku czy kupić czegokolwiek. Pieniądze może nie są najistotniejsze, jednak pomagają osiągnąć zamierzony cel i dają pewną życiową stabilizację. By je mieć, trzeba solidnie i ciężko pracować.
A co gdy nie ma pracy?
Wtedy należy ją jak najszybciej znaleźć i nie chodzi tylko o same środki finansowe, które można za nie otrzymać, ale o poczucie własnej wartości i o sposób spożytkowania czasu wolnego. Człowiek bez stałego zajęcia staje się zgorzkniały, przygaszony i gnuśny. Słowem stacza się na margines społeczny, bo nie widzi celu w życiu i czuje się niepotrzebny. Bezrobocie jest dla niego niczym labirynt, z którego nie da się wyjść.
Jakie korzyści daje praca zawodowa?
Przede wszystkim takie, że człowiek ma po co rano wstać z łóżka i koncentruje się należycie nad tym, co ma dzisiaj zrobić. Poza tym dzięki niej ma się stały dopływ gotówki i nie trzeba się martwić o to, za co przeżyć kolejny dzień. Zatrudnienie ma też tę zaletę, iż posiada się stosowne ubezpieczenia i składki zdrowotne. Bezrobocie tego nie gwarantuje i jest powodem, przez który człowiek boi się pójść do szpitala.
Poziom bezrobocia w Polsce
W Polsce na przestrzeni lat występowało zmienne bezrobocie. Praca raz była, a innym razem jej brakowało. Jednak największy kryzys zatrudnienia nastąpił jednak na początku lat 90 dwudziestego wieku. Wtedy poupadały Państwowe Gospodarstwa Rolne a ludzie pozostali bez pracy. Skutek tego był taki, że coraz popularniejsze stawało się samozatrudnienie. Tylko ono dawało jakąś nadzieje na przyszłość.