Maszyny elektryczne, które przetwarzają energię elektryczną na mechaniczną, za pomocą ruchu obrotowego to właśnie silniki elektryczne. W zależności od rodzaju prądu zasilanego, wyróżniamy: silniki prądu stałego oraz silniki prądu przemiennego. Silniki elektryczne prądu stałego stosowane są głównie w trakcji elektrycznej.
Jakie są zasady działania silnika elektrycznego?
Silnik elektryczny działa na zasadzie obrotu wywołanego poprzez uzwojenia przewodzące prąd, umieszczone w polu magnetycznym. Elektromagnes, zwany inaczej stojanem, wytwarza pole magnetyczne. Prąd kierowany jest na uzwojenia wirnika. Pola magnetyczne stojana i uzwojenia, oddziałują na siebie, powodując tym samym, niewielki obrót wirnika. Prąd podawany jest dalej na kolejne uzwojenia. Cały ten proces wywołuje obrót silnika.
Gdzie stosuje się silniki elektryczne?
Silniki elektryczne coraz częściej są stosowane w naszym życiu codziennym. Stanowią dobrą alternatywę dla wszystkich tych, którzy chcieliby zadbać o nasze środowisko naturalne, rezygnując z odpowiednika spalinowego. Wykorzystywane są już na szeroką skalę w samochodach, rowerach czy łodziach.
Silniki elektryczne mają także swoje zastosowanie w przemyśle. Dzięki szczelnej obudowie i możliwości ich pracy zarówno w bardzo niskich, jak i wysokich temperaturach, są w stanie umożliwić maszynie jak najlepsze funkcjonowanie.
Decydując się na silnik elektryczny, należy pamiętać, że bardzo ważny jest serwis silników elektrycznych, który wykonywany regularnie, może przedłużyć ich żywotność. Znaczącą rolę odegra tu również dobry producent silników elektrycznych, których wysoka jakość również wpłynie na ich pracę.