Trójfazowe silniki elektryczne są bardzo popularne i znajdują szerokie zastosowanie do napędu różnego rodzaju maszyn przemysłowych, gospodarczych czy rolniczych. Swoją popularność i powszechne zastosowanie zawdzięczają łatwości obsługi, prostej budowie oraz niskimi kosztom eksploatacji. Silniki elektryczne trójfazowe działają w zakresie mocy od kilku nawet do kilkuset kilowatów, dlatego są w stanie napędzić urządzenia o różnych wymaganiach siłowych.
Jak zbudowany jest elektryczny silnik trójfazowy?
Silniki elektryczny trójfazowy to maszyna elektryczna, która zamienia energię elektryczną w energię mechaniczną. W jej skład wchodzą dwie części – ruchoma i stała. Cześć ruchoma to wirnik wykonany z blach eketrotechnicznych. Wirnik ma formę walca ze żłobakami, które wypełnione są miedzianymi lub aluminiowymi prętami, które z kolei łączą się czołowo z pierścieniami, tworząc klatkę. Najczęściej pręty wirnika ułożone są skośnie w stosunku do osi wirowania, co wpływa korzystnie na rozruch silnika. Część stała silnika to stojan. Stojan również wykonany jest z blach elektrotechnicznych, które są jednostronnie izolowana i złożone w pakiety. W stojanie również znajdują się żłobki, gdzie znajdują się cewki wykonane z drutu nawojowego miedzianego – to tak zwane uzwojenie. Uzwojenie może być dwu lub wielobiegunowe. Trzy gałęzie uzwojenia mieszczą się w pakiecie stojana i są wzajemnie przesunięte o 120 stopni elektrycznych.
Zasada działa silnika elektrycznego trójfazowego
Kiedy podłączymy napięcie z trójfazowej sieci do uzwojenia stojana, wytarza się wirujące pole magnetyczne, a prędkość jego wirowania jest zależna od ilości biegunów sinika, a także od częstotliwości sieci. Poprzez indukcję pole wirujące w stojanie powoduje przepływ prądu w prętach wirnika, co z kolei tworzy siłę elektromotoryczną oraz moment obrotowy wirnika. Obrotowa prędkość wirnika zawsze musi być mniejsza niż synchroniczna prędkość wirującego pola. Rozruch silnika elektrycznego trójfazowego może obywać się na dwa sposoby – bezpośrednio i za pomocą przełącznika gwiazda-trójkąt.