Proste urządzenia, jak i skomplikowane maszyny pneumatyczne już dawno zyskały powszechne uznanie. Wykorzystanie sprężonego powietrza przez siłowniki jest niezwykle korzystne przynajmniej z kilku względów. Przyjrzyjmy się zatem zaletom siłowników, aby zrozumieć, skąd tak powszechne wykorzystanie tych elementów.
Powietrze jako źródło energii dla siłowników pneumatycznych
Zadaniem siłownika jest wytworzenie energii poprzez sprężenie gazu(zwykle powietrza) oraz przekształcenie jej na energię mechaniczną. Innymi słowy, za sprawą siłowników i sprężonego powietrza możliwe jest uruchamianie maszyn i urządzeń wykonujących dziesiątki rozmaitych czynności, do których niezbędna jest duża siła – większa od siły ludzkich mięśni. Zatem siłowniki pneumatyczne https://air-com.pl/k/produkcja-silownikow-pneumatycznych,653 niejako wyręczają człowieka. Operator za sprawą niewielkiego nakładu sił uruchamia siłownik, co ostatecznie umożliwia pracę urządzenia wyjściowego z siłą nawet kilkunastokrotnie większą. Oczywiście podobnie działa sprzęt elektryczny, jak i ten napędzany paliwem, niemniej w tych przypadkach wytworzenie energii jest kosztowne. Wykorzystanie prądu czy dowolnego paliwa wiąże się z kosztami, których nie trzeba ponosić w przypadku siłowników pneumatycznych, dla których źródłem energii jest bowiem powietrze.
Z powyższego opisu działania siłowników wynika, iż pneumatyka umożliwia wytworzenie czystej energii. Rzecz w tym, że praca siłowników pneumatycznych nie przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, iż w fabrykach coraz częściej urządzenia spalinowe i elektryczne zastępuje się pneumatycznymi.
Prosta konstrukcja i nieskomplikowany mechanizm
Na pewno zaletą siłownika jest również jego prosta konstrukcja. Rzecz jasna nie każdy siłownik jest zbudowany tak samo, niektóre modele są bardziej złożone od innych. Niemniej jednak i tak należy stwierdzić, że konstrukcja siłownika pneumatycznego jest prosta, gdyż jego podstawowe części to zawsze: element roboczy i obudowa. Sam mechanizm działania także jest prosty. W siłowniku znajduje się powietrze, a poprzez wprawienie w ruch elementu roboczego – najczęściej tłoczyska – dochodzi do ściśnięcia gazu, a tym samym zmniejszenia jego objętości. W efekcie powietrze zostaje sprężone i tak wytwarza się energię. Niezbyt złożona konstrukcja i taki sam mechanizm działania sprawiają, że siłowniki pneumatyczne rzadko ulegają awariom co z pewnością jest jedną z ich największych zalet. Niska awaryjność oznacza ciągłość pracy urządzenia oraz brak konieczności ciągłych wydatków na nowe części i naprawy.