U każdego może zdarzyć się sytuacja, kiedy to, zostajemy zatrzymani do kontroli drogowej lub popełnimy jakieś wykroczenie i zatrzyma nas policja lub straż miejska. Kara za wykroczenia i tego typu złamania przepisów, to grzywna inaczej zwana mandatem.

Kiedy się na nią godzimy, to ją podpisujemy i od tego momentu godzimy się na zapłatę. Jeśli nie, bo mamy do tego prawo, to sprawa idzie do sądu i to on decyduje czy mamy owe pieniądze zapłacić.

Co jeśli nie przyjmiemy mandatu?

Każdy funkcjonariusz, który wręcza nam mandat musi poinformować nas, że mamy prawo nie przyjąć mandatu. Bardzo wiele osób się na to godzi i sprawa kończy się w sądzie. Jeśli wiemy, że jesteśmy winni i policja słusznie wypisała nam mandat, to lepiej go przyjąć. Bowiem, kiedy dowody będą wystarczające, to nie zostaniemy wezwani nawet do sądu i nie dość, że będziemy musieli zapłacić mandat, to jeszcze koszty sądowe.

Jeśli daną grzywnę otrzymujemy za wykroczenie, to możemy ją przyjąć i ubiegać się o jej uchylenie przed sądem. Możemy uniknąć kary tylko, jeśli chodzi o grzywnę, czyli małe złamanie praw, bo za większe przewinienia takie jak przestępstwa nie jest to możliwe.

Reasumując, kiedy policja wręcza nam mandat i my jesteśmy pewni, że danego czynu nie zrobiliśmy, a co za tym idzie potrafimy to udowodnić, to warto walczyć w sądzie. Jeśli jednak nie, to lepiej przyjąć ową grzywnę, bo możemy nie tylko przegrać i mieć do zapłacenia kwotę mandatu, ale także i koszty sądowe, więc powiększa to finalnie koszt całego mandatu.