biokominki

Biokominki stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród posiadaczy nowoczesnych mieszkań, czy apartamentów urządzonych z dbałością o szczegóły i dopasowanych do aktualnie panujących trendów. Trzeba przyznać, że widok płonącego ognia w szybie kominka jest niezwykle klimatyczny, prawdopodobnie stąd tak duża popularność kominków w domach i mieszkaniach. Jednak o ile posiadacze domów jednorodzinnych mogą bez problemu pozwolić sobie na montaż prawdziwego kominkach na drewno i dodatkowo ogrzewania nim domu, o tyle mieszkańcy bloków nie mają takiej możliwości. Dla nich alternatywą są kominki elektryczne – które nie oszukujmy się, dalekie są od oddania klimatu żywego ognia lub kominki ekologiczne, czyli tak zwane biokominki. Tutaj sprawa wygląda znacznie lepiej, gdyż w biokominku mamy prawdziwy ogień, który dodatkowo emituje ciepło, oczywiście nie z taką mocą jak tradycyjny kominek, jednak jest w stanie podnieść temperaturę w pomieszczeniu o 1/1,5 stopnia.

Biokominki – na czym polega ich fenomen?

Ekologiczne kominki są bio nie tylko z nazwy. Podczas ich palenia się emitowana jest zaledwie taka ilość dwutlenku węgla, jaką emituje kilka oddychających w pomieszczeniu osób, dodatkowo biokominek nie emituje spalin, oraz dymu, co pozwala na montaż właśnie w blokach. Niewątpliwym atutem biokominków jest prostota obsługi oraz funkcjonalność. Wystarczy, że umieścimy płynne biopaliwo w zbiorniku kominka, podpalimy i gotowe, przez kolejne 8-10 godzin możemy cieszyć się ciepłymi płomieniami, bez konieczności dokładania drewna itp. Kiedy chcemy zgasić kominek, wystarczy, że odetniemy dopływ tlenu i ogień przestanie się palić. Biokominki dostępne są w bardzo różnych formach, Możemy je wieszać na ścianie, postawić na środku salonu, zamontować we wnęce, a nawet na tarasie czy werandzie.

biokominki

Montaż biokominka – czy potrzebne są specjalne instalacje?

Kolejnym niezaprzeczalnym plusem kominka ekologicznego jest właśnie prostota montażu. Nie musimy wykonywać ani posiadać żadnych specjalnych instalacji, jak to jest w przypadku zwykłego kominka na drewno, nie musimy podpinać go do wentylacji czy przewodów kominowych, gdyż biokominek nie emituje dymu ani spalin. Musimy jedynie wybrać wkład, który będzie pasował do naszego wnętrza, wybrać dla niego odpowiednie miejsce i tam go zamontować, to wszystko. Podsumowując, popularność biokominków wydaje się nie być tylko przechodnią modą, a sensowną alternatywą, dla tych którzy marzą o posiadaniu kominka, ale z różnych względów nie mogą lub nie chcą montować tradycyjnego paleniska na drewno.